Martin Brunner

Životopis

Martin Brunner, klavírista a skladatel, pochází z Hradce Králové. Vystudoval klasický klavír na Konzervatoři v Pardubicích u prof. Martina Hršela, poté nastoupil ke studiu skladby na Konzervatoři Jaroslava Ježka k jazzovému klavíristovi a skladateli Karlu Růžičkovi. Studoval také aranžování u pianisty a bandleadera Milana Svobody a jazzovou interpretaci u pianisty Mateje Benka.

Jeho hlavní činností (klavírní i skladatelskou) je tvorba pro vlastní kapelu Martin Brunner Trio, se kterou již vystupoval na mnoha koncertech a festivalech (Bohemia Jazz Fest, JazzFest Brno, Jazz Goes To Town, Jazz na Hradě, Slánské jazzové dny, Prague Proms, Jazz festival Polička, Jazzinec Trutnov, Prague Jazz Week,...) a je možné ji pravidelně slyšet ve známých  pražských jazzklubech. Vydal tři autorská CD - „Behind The Clouds“ (Arta, 2009) , "Still Warm To Touch" (Arta, 2012) a "Morning Walks" (Animal Music, 2013). Album Behind The Clouds bylo v prodejnosti velmi úspěšné na trhu v Japonsku a titulní skladba alba byla v roce 2010 oceněna jako nejlepší jazzová skladba roku v soutěži pořádanou festivalem Bohemia Jazz Fest a OSA. Tato skladba se také objevila na retrospektivním sampleru "Everybody Goes To Agharta" labelu Arta.

Jedinečným spojením jazzového tria se smyčcovým kvartetem je hudba pro Martin Brunner Trio & Epoque Quartet s názvem Morning Walks. Jde o cyklus skladeb komponovaných přímo pro toto obsazení. Skladba zazněla na několika jazzových festivalech a také na koncertě pořádaným Českým rozhlasem, který byl poté vysílán na ČRo Vltava a pod hlavičkou Evropské vysílací unie (EBU) také jako součást prestižní řady jazzových koncertů do zahraničí. CD Morning Walks vyšlo na labelu Animal Music v prosinci 2013. 

Odlišným programem byla spolupráce se zpěvačkou Vladimírou Krčkovou. Autorské písně pro zpěv a klavír komponované na anglické básně Vladimíry Krčkové.

Martin Brunner je členem "Prague SIx": tvůrcem myšlenky a organizátorem je trumpetistka a skladatelka Štěpánka Balcarová, která v roce 2014 spojila šest současných jazzových muzikantů a skladatelů k vyvoření obsáhlého programu pro jazzový orchestr Concept Art Orchestra (Jan Jirucha, Luboš Soukup, Štěpánka Balcarová, Tomáš Sýkora, Vít Křišťan, Martin Brunner). Skladby byly uváděny na sérii koncertů v pražském klubu Jazz Dock (všechny koncerty byly zaznamenávány Českým rozhlasem), byly součástí programu EBU ve spolupráci s Českým rozhlasem. Program je dále průběžně uváděn na dalších koncertních vystoupeních orchestru. CD Concept Art Orchestra s názvem "The Prague Six" vyšlo v červnu 2015 na labelu Animal Music a získalo v roce 2016 hudební cenu Anděl v kategorii Jazz & Blues. V prosinci 2016 byl představen Vánoční program originálních písní a úprav vánočních koled. Zpíval Dan Bárta, Marta Kloučková a Štěpán Janoušek.

Martin Brunner příležitosně komponuje i pro jiná obsazení a žánry, zvláště pro klasické komorní soubory (např. Duo Teres, Trio Clavio, hudba pro melodramatické představení Elišky Balabánové a Anny Císařovské, Duo Siempre Nuevo) a vyučuje na Konzervatoři a VOŠ Jaroslava Ježka. V roce 2012 se Miroslav Hloucal Quartet, kde byl Martin Brunner členem, stal absolutním vítězem česko-německé soutěže JazzPrix.

Rozhovor v magazínu UNI (12/2012, autor Vladimír Kouřil):

http://magazinuni.cz/hudba/obdivuji-sostakovicovu-symfonii-stejne-jako-pisnicku-johna-lennona/

Rozhovor v časopisu Harmonie (6/2012, autor Jan Mazura):

http://www.muzikus.cz/jazz-clanky/Martin-Brunner-delat-jazz-uprimne~24~rijen~2012/

Rozhovor v ČRo o projektu Martin Brunner Trio & Epoque Quartet:

http://www.rozhlas.cz/vltava/jazz/_zprava/euroradio-jazz-concerts-martin-brunner-trio-epoque-quartet--1203686

 

"Dá se tedy říci, že z takového smělého srovnání pozouhodných prezentací smyčcových kvartet v českém i světovém jazzu vychází Brunnerova svita jako nečekaný, avšak oprávněný vítěz. Jednotlivé části patřičně kontrastují v tempech i náladách, skladatel nabízí tu plochy tajemné, tu zase dávkuje energii v mocné gradaci a nedovolí posluchači ztratit zájem o průběh více než padesítiminutového poutavého děje."      Jan Beránek Dalecký, Harmonie 02/2014, recenze alba "Morning Walks" - hodnocení "TIP Harmonie"

"Martin Brunner dokázal, že i zde se může zrodit umělecký počin, přesahující samotný jazz, aniž by ho ovšem popíral." Jan Hocek, recenze alba Morning Walks, Jazz Port (www.jazzport.cz)

"Nemyslím, že by se Rastislav Uhrík nebo Tomáš Hobzek doposud soustavně prezentovali tak dynamickým způsobem hry a neznám album, které by tak překypovalo rytmickým kvasem a neklidem. V tomto smyslu je Brunnerovo trio skutečně ojedinělé a nezaměnitelné. ... V každém případě jde o koncepci, která na našich nahrávkách v takové podobě nemá obdoby."                                               Lubomír Dorůžka, Harmonie O6/2012, recenze alba "Still Warm To Touch"

„M.B. je podle mne jeden z nejoriginálnějších a nejcílevědomějších mladých jazzových skladatelů a dokáže pro svou hudbu nadchnout i své spoluhráče, což je z nahrávky také cítit.“
Karel Růžička, anketa České jazzové společnosti o CD roku 2009 (www.czechjazz.org)
 
„…sympatický obrázek mladého českého jazzu. Klasická jazzová tradice se svou energií a dynamikou je stále ještě s námi. Ale dnes se spojuje se stále rostoucí kompoziční erudicí muzikantů.“
Lubomír Dorůžka, Harmonie 09/2009, recenze alba "Behind The Clouds"
 
„Brunnerovo trio vycházející z dědictví živočišného hard bopu radostí z hudby jen srší.“
Vladimír Kouřil, Unijazz (minirecenze)
 
„…po dlouhé době slyším zajímavé melodické nápady od českého autora.“
Jana Koubková, anketa České jazzové společnosti o CD roku 2009 (www.czechjazz.org)
 
„…svěží hudba plná dobrých autorských i aranžérských nápadů a muzikálního provedení.“
Petr Dvorský, anketa České jazzové společnosti o CD roku 2009 (www.czechjazz.org)
 
„Je potěšitelné, když mladí muzikanti dokáží nahrát ve třech album, které se dobře poslouchá a zárověn dokáží obdobně hrát v klubu pro mnoho lidí a ty pak k poslechu přinutit a sál neopustit.“
Michal Hejna, anketa České jazzové společnosti o CD roku 2009 (www.czechjazz.org)
 
 
 
 
 
 
 
© Martin Brunner 2011 - 2018 | Designed by itechs.cz