Martin Brunner

Životopis

Martin Brunner, klavírista a skladatel, vystudoval klasický klavír na Konzervatoři v Pardubicích u Martina Hršela a skladbu na Konzervatoři Jaroslava Ježka u Karla Růžičky a Milana Svobody.

 

Dlohodobou autorskou činností Martina Brunnera byla tvorba pro vlastní kapelu Martin Brunner Trio, která během své existence vystupovala na všech významných festivalech v České republice (např. Bohemia Jazz Fest, JazzFest Brno, Jazz Goes To Town, Jazz na Hradě, Slánské jazzové dny, Prague Proms, Jazz festival Polička, Jazzinec Trutnov, Prague Jazz Week) a bylo možné ji pravidelně slyšet ve známých pražských jazzových klubech. 

 

Hudba tria je zaznamenána na třech CD. „Behind The Clouds“ (Arta, 2009) , "Still Warm To Touch" (Arta, 2012), a také na live nahrávce “Live At the Prague Castle” (Multisonic, 2011). Vše bez vyjímky autorská hudba.

 

Mimořádnou nahrávkou je CD “Morning Walks” (Animal Music, 2013). Jde o spojení jazzového tria se smyčcovým kvartetem - Martin Brunner Trio & Epoque Quartet. Cyklus skladeb komponovaných přímo pro toto obsazení je inspirovaný soudobým jazzem i vážnou hudbou. Hudba zazněla živě na řadě koncertů, mj. na koncertě pořádaným Českým rozhlasem, který byl poté vysílán na ČRo Vltava a pod hlavičkou Evropské vysílací unie (EBU) také jako součást prestižní řady jazzových koncertů do zahraničí. 

 

Odlišným programem byla spolupráce se zpěvačkou Vladimírou Krčkovou. Autorské písně pro zpěv a klavír komponované na anglické básně Vladimíry Krčkové. Rozsahem celovečerní cyklus.

 

Martin Brunner je členem skladatelského seskupení “Prague SIx”. Jde o sdružení skladatelů, kteří komponují pro progresivní jazzový orchestr Concept Art Orchestra.  Skladby jsou pravidelně uváděny na sériích koncertů a v roce 2015 vyšlo CD Concept Art Orchestra “The Prague Six”, které bylo oceněno cenou Anděl v kategorii Jazz. Dalším z tematických projektů skladatelské skupiny pro tento orchestr je Vánoční program originálních písní a úprav vánočních koled. Hosty orchestru jsou zpěváci Dan Bárta, Marta Kloučková a Štěpán Janoušek. CD vyjde v prosinci 2018.

 

Martin Brunner příležitosně komponuje i pro jiná obsazení a žánry, zvláště pro klasické komorní soubory: 

• Duo Teres (housle, kytara) - skladba “Quiet Talk” (Part I, II) pro jejich program Prague Kaleidoscope (CD vyšlo v roce 2015) a dva sonety Williama Shakespeara (28, 148) v jejich cyklu různými autory zhudebněných sonetů (Juraj Filas, Lukáš Hurník, Ondřej Kukal, Matej Benko, Štěpánka Balcarová, Zdeněk Merta, Jiří Chvojka). CD ve spolupráci se sopranistkou Lucií Silkenovou a jazzovou zpěvačkou Markétou Foukalovou se připravuje. 

• Trio Clavio (klarinet, house, klavír) - skladba “Like Children” (Part I, II, III). CD souboru s tradičním (Igor Stravinskij, Béla Bartók) i nově zkomponovným repertoárem (Sylvie Bodorová, Juraj Filas, Lukáš Hurník, Martin Brunner) vyšlo v roce 2018.

• Duo Siempre Nuevo & Epoque Quartet (kytarové duo a smyčcový kvartet) - skladba “4 + 2” (Part I, II)

• Hudba pro melodramatické představení Elišky Balabánové a Anny Císařovské (kytara, přednes) - 5 (Z)kusů na texty Evy Turnové.

 

Martin Brunner příležitostně hostuje a vystupuje jako klavírista či klávesista v různých hudebních seskupeních a s různorodými osobnostmi. Např. Epoque Quartet, Klara and the Pop, Lenka Dusilová, Beata Hlavenková, Michal Horáček, Jiří Šimek, James Harries, Lucia Šoralová. V roce 2012 se Miroslav Hloucal Quartet, kde byl Martin Brunner členem, stal absolutním vítězem česko-německé soutěže JazzPrix. Skladba “Behind The Clouds” ze stejnojmenného alba byla v roce 2010 oceněna jako skladba roku soutěže OSA/Bohemia Jazz Fest.

 

Martin Brunner pedagogicky působí na Konzervatoři a Vyšší odborné škole Jaroslava Ježka.

 

Rozhovor v magazínu UNI (12/2012, autor Vladimír Kouřil):

http://magazinuni.cz/hudba/obdivuji-sostakovicovu-symfonii-stejne-jako-pisnicku-johna-lennona/

Rozhovor v časopisu Harmonie (6/2012, autor Jan Mazura):

http://www.muzikus.cz/jazz-clanky/Martin-Brunner-delat-jazz-uprimne~24~rijen~2012/

Rozhovor v ČRo o projektu Martin Brunner Trio & Epoque Quartet:

http://www.rozhlas.cz/vltava/jazz/_zprava/euroradio-jazz-concerts-martin-brunner-trio-epoque-quartet--1203686

 

"Dá se tedy říci, že z takového smělého srovnání pozouhodných prezentací smyčcových kvartet v českém i světovém jazzu vychází Brunnerova svita jako nečekaný, avšak oprávněný vítěz. Jednotlivé části patřičně kontrastují v tempech i náladách, skladatel nabízí tu plochy tajemné, tu zase dávkuje energii v mocné gradaci a nedovolí posluchači ztratit zájem o průběh více než padesítiminutového poutavého děje."      Jan Beránek Dalecký, Harmonie 02/2014, recenze alba "Morning Walks" - hodnocení "TIP Harmonie"

"Martin Brunner dokázal, že i zde se může zrodit umělecký počin, přesahující samotný jazz, aniž by ho ovšem popíral." Jan Hocek, recenze alba Morning Walks, Jazz Port (www.jazzport.cz)

"Nemyslím, že by se Rastislav Uhrík nebo Tomáš Hobzek doposud soustavně prezentovali tak dynamickým způsobem hry a neznám album, které by tak překypovalo rytmickým kvasem a neklidem. V tomto smyslu je Brunnerovo trio skutečně ojedinělé a nezaměnitelné. ... V každém případě jde o koncepci, která na našich nahrávkách v takové podobě nemá obdoby."                                               Lubomír Dorůžka, Harmonie O6/2012, recenze alba "Still Warm To Touch"

„M.B. je podle mne jeden z nejoriginálnějších a nejcílevědomějších mladých jazzových skladatelů a dokáže pro svou hudbu nadchnout i své spoluhráče, což je z nahrávky také cítit.“
Karel Růžička, anketa České jazzové společnosti o CD roku 2009 (www.czechjazz.org)
 
„…sympatický obrázek mladého českého jazzu. Klasická jazzová tradice se svou energií a dynamikou je stále ještě s námi. Ale dnes se spojuje se stále rostoucí kompoziční erudicí muzikantů.“
Lubomír Dorůžka, Harmonie 09/2009, recenze alba "Behind The Clouds"
 
„Brunnerovo trio vycházející z dědictví živočišného hard bopu radostí z hudby jen srší.“
Vladimír Kouřil, Unijazz (minirecenze)
 
„…po dlouhé době slyším zajímavé melodické nápady od českého autora.“
Jana Koubková, anketa České jazzové společnosti o CD roku 2009 (www.czechjazz.org)
 
„…svěží hudba plná dobrých autorských i aranžérských nápadů a muzikálního provedení.“
Petr Dvorský, anketa České jazzové společnosti o CD roku 2009 (www.czechjazz.org)
 
„Je potěšitelné, když mladí muzikanti dokáží nahrát ve třech album, které se dobře poslouchá a zárověn dokáží obdobně hrát v klubu pro mnoho lidí a ty pak k poslechu přinutit a sál neopustit.“
Michal Hejna, anketa České jazzové společnosti o CD roku 2009 (www.czechjazz.org)
 
 
 
 
 
 
 
© Martin Brunner 2011 - 2018 | Designed by itechs.cz